اصناف شهر
اصناف شهر
تور-یک-روزه-اطراف-تهران

تور یک روزه اطراف تهران

تور یک روزه اطراف تهران

تور یک روزه اطراف تهران برای همشهریان، شهر پر هیاهو و شلوغی می باشد و تمام مردم این شهر دغدغه و مشغله های زیادی دارند. خوب یک برنامه ریزی عالی براتون خواهیم داشت، از شما دعوت میکنیم تا پایان صفحه با ما همراه باشید. از دلایل جذب مردم به تورهای یک روزه اطراف تهران می توان به محدودیت زمان و هزینه مناسب آن ها اشاره کرد.زیرا بسیاری از مردم تهران به دلیل مشغله های زیادی که دارند، زمانی که میتوانند برای سفر آزاد کنند تنها یک تا دو روز می باشد.همچنین در میان این روزهای شلوغ و پرمشغله نیاز به استراحت و گذراندن اوقلت فراغت در بهترین و نزدیک ترین جای ممکن است تا بتوانند آرامشی از آن محیط بگیرند.

اوفات فراغت برای اهالی مردم تهران

بیشتر مردم ترجیح می دهند برای گذراندن اوقات فراغت به طبیعت بروند و از آرامش و زیبایی طبیعت بهره ببرند. خوب آلودگی و ترافیک امر مهمی است که افراد را دچار روزمرگی میکند و همه دوست دارند یک تجربه ی جدید در پایان هفته خود داشته باشند و فضاهای جدید را کشف کنند و کمی خود را به آغوش طبیعت بسپارند تا از این روند تکراری و طاقت فرسا فاصله بگیرند. ما در این مطلب سعی کرده ایم تا بهترین هارا به شما معرفی کنیم و برای یک تور یک روزه اطراف تهران برنامه ای منظم و زیبا شکل بدیم، پس با ما همراه باشید.
در ادامه مطلب می خواهیم چند تا از بهترین مکان های اطراف تهران را به شما معرفی کنیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را برای گذراندن لحظات ناب و زیبای آخر هفته خود داشته باشید.

بهترین تورهای یک روزه اطراف تهران

الیمستان

روستای الیمستان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران است. این روستا در فاصله 168 کیلومتری از تهران قرار دارد. بابت بعد مسافت زمانی 3 ساعت و کیلومتری 20km را تقریبا در نظر بگیرید. در این مسیر با گذر از جاذبه ها، کوه ها و مراتع موجود در جاده هراز، در کیلومتر 20 این جاده به مسیری می رسید که شیب زیادی دارد و باید این مسیر سربالایی را بالا برود.با گذشت چند دقیقه و طی مسافتی به روستای الیمستان می رسید که می توانید. اگر لوازم و مواد خوراکی را با خود نیاورده اید می توانید در این روستا از فروشگاه های موجود احتیاجات خود را تهیه کنید و با خیالی آسوده پا به جنگل زیبای الیمستان بگذارید.

با گذر از روستای الیمستان شاهد طبیعت زیبا و بکر جنگل الیمستان خواهید شد.این جنگل جاذبه های زیادی دارد از جمله این جاذبه ها می توان به  مراتع سرسبز، درختان تنومند و بلند،کوه ها، چشمه های مختلف و سایر موارد اشاره کرد. ما سعی میکنیم زیبایی هارا برای شما تصویر سازی کنیم. شما باید با توجه به فعالیت و هدفی که برای سفر به الیمستان دارید، لوازم و تجهیزات لازم را همراه خود داشته باشید زیرا برای داشتن سفری لذت بخش بهتر است امکانات لازم را برای خود فراهم کرده باشید.

تجهیزات لازم جهت رفتن به جنگل الیمستان

داشتن کفش مناسب ترجیحا کفش کوهنوردی برای افرادی که می خواهند در این جنگل زیبا به کوهنوردی بپردازند ضروری است.این جنگل در مکانی مرتفع است و نسبت به تهران هوای خنک تری دارد. با توجه به شرایط لازم است لباس مناسب، کیسه خواب و چادر مسافرتی به همراه خود بیاورید و از این طبیعت بکر و زیبا در کنار عزیزان خود نهایت لذت را ببرید.

الیمستان تور یک روزه اطراف تهران است که هر زمان شما عزیزان دوست داشته باشید میتوانید با لیدرهای ما تماس حاصل نمایید و از گشت و گذاری جذاب در این جنگل بکر لذت ببرید.

نکات مهم برای بازدید از جنگل الیمستان

 • قبل از اجرای سفر حتما شرایط آب و هوایی این منطقه را بررسی کنید
 • اگر به سفر در فصل زمستان علاقه دارید حتما با تجهیزات کامل پا به این جنگل بگذارید.زیرا ممکن است مسیر لغزنده و گل آلود باشد
 • باید دقت کنید که حتما از مسیر اصلی خارج نشوید. زیرا گردشگران حق ندارند وارد روستا شوند.
 • فراموش نکنید که حتما کفش کوهنوردی و مناسب پیاده روی،لباس مناسب،چراغ قوه یا هد لایت،جعبه کمک های اولیه، نقشه راهنما یا جی پی اس و سایر لوازم ضروری را همراه خود داشته باشید
 • از آنجا که در این جنگل فروشگاه و سوپرمارکتی برای تهیه موارد خوراکی موردنیاز شما وجود ندارد،حتما از قبل آب و مواد خوراکی لازم را تهیه کنید

 

جنگل لفور

لفور یکی از مناطق ییلاقی اطراف تهران می باشد که در مناطق شمالی کشور و در شهرستان سوادکوه در استان مازندران واقع است.این جنگل در فاصله 210 کیلومتری شهر تهران قرار دارد و شما می توانید از مسیر جاده فیروزکوه و با طی این مسافت وگذر از شهرهای فیروزکوه، پل سفید و شیرگاه بعد از حدود 4 ساعت رانندگی به این جنگل زیبا برسید و شاهد زیبایی چشم نواز این جنگل باشید.اگر شما به این جنگل سفر کنید با طبیعتی بسیار زیبا و بکر رو به رو خواهید شد.

پیاده روی در میان انواع درختان سبز و بلند این جنگل از جمله درختان راش و ازگیل، تماشای آبشارهای زیبای پلکانی این جنگل، عبور از چشمه های پر آب، جشم انداز بسیار زیبای سد لفور و تنفس در هوای تمیز و مطبوع جنگل لفور بسیار لذت بخش است و شما شاهد ابهت و بزرگی خداوندگار متعال خواهید بود و آرامش بسیار زیادی از این طبیعت بکر نسیب شما خواهد شد.برای سفر به جنگل رفور حتما امکانات لازم را فراهم کنید. در این مسیر از تمامی آبشارها و مناطق سرسبز لذت بسیاری خواهید برد و جزو یکی از بهترین سفرات شما خواهد بود.

نمایی از آسمان جنگل لفور

اگر می خواهید شب را در زیر آسمان پر ستاره و در میان درختان تنومند این جنگل سپری کنید و کمپ بزنید، لازم است تمام امکانات موردنیاز برای کمپ و یک شب گذراندن در جنگل را مهیا کنید و شب لذت بخشی را با وجود آرامش موجود در جنگل برای خود و همسفرانتان به وجود آورید. آماده شوید برای یک روز پرهیجان. شما می تواند تجربه گذراندن یک شب یا چند شب در یکی از کلبه های موجود در این جنگل را داشته باشید و شبی رویایی را بسازید.برای اجاره این کلبه ها باید با مالکان کلبه ها تماس بگیرید و درخواست اجاره کلبه را بکنید. شماره های تماس مالکان این کلبه ها را می توانید در کنار جاده  و روی تنه درختان پیدا کنید.
با پیاده روی و گذر از میان درختان و چشمه های موجود در مسیر به آبشارهای زیبایی می رسید که در ادامه برخی از این آبشارها را به شما معرفی می کنیم تا با جاذبه های زیبای این مکان آشنا شوید.

 

تور یک روزه اطراف تهران رفتن به آبشار اسکلیم

 آبشار اسکلیم یکی از جاذبه های زیبای جنگل لفور است.برای رسیدن به این آبشار پلکانی آهکی باید چند ساعتی جنگل پیمایی کنید. با رسیدن به این آبشار زیبا که به عروس آبشارهای سوادکوه معروف است، شاهد آبشاری زیبا و پلکانی در میان انواع درختان تنومند که زیبایی این آبشار را چندید برابر کرده است،خواهید بود.

 

آبشار گزو

یکی از زیباترین آبشارهای جنگل لفور آبشار گزو است. آبشار گزو  با ارتفاعی حدود 48 متر یکی از مرتفع ترین آبشار های کشور است.این آبشار بزرگ و زیبا از متشکل از دو آبشار است که ارتفاع آبشار اول حدودا پنج متر و ارتفاع آبشار دوم حدودا 43 متر است. در پایین دست آبشار گزو حوضچه بسیار زیبا و پر آبی تشکیل شده است که جای مناسبی برای آب تنی می باشد و شما حس لذت بخشی را از آب بازی در پایین یک آبشار بزرگ خواهید داشت.

آبشار ترز

آبشار ترز یکی از آبشار های زیبا و بکر جنگل لفور است.برای جنگل لفور دارای  مناطق مرتفع زیادی می باشد به همین دلیل آبشارهای بلند و زیبای زیادی دارد. این آبشار زیبا انگیزه بسیار بالایی برای جنگل پیمایی و پیاده روی سخت برای مسافران و گردشگران می باشد.برای رسیدن به این آبشار باید حدود 40 دقیقه جنگل پیمایی داشته باشید و مسیر نسبتا سختی پیش رو دارید.بنابراین باید توجه داشته باشید که افراد سالخورده و کودکان ممکن است شرایط لازم برای این جنگل پیمایی را نداشته باشند.
برای رسیدن به آبشار ترز از میان جنگل های هیرکانی و همچنین رودخانه بابلرود گذر خواهید کرد.برای عبور از این رودخانه زیبا هم می توانید از داخل رودخانه عبور کنید و هم می توانید از پل چوبی و قدیمی که برای عبور از رودخانه ساخته شده است استفاده کنید.

نکته مهم درباره پل چوبی قدیمی آبشار ترز

البته باید بگوییم که برای استفاده از این پل چوبی و قدیمی برای گذر از رودخانه باید شجاع باشید و با احتیاط کامل از روی آن عبور کنید. مسیر به صورت جنگلی هستش حتما باید با لیدر حرفه ای همراه باشید. ارتفاع این آبشار زیبا حدودا 20 متر است.
دیواره های این آبشار زیبا از خزه پوشیده شده است.این آبشار یک آبشار آهکی می باشد و با گذر سال های زیاد دیواره آهکی پشت آبشار ایجاد شده است.خیلی از مرمان بومی این منطقه بر این اعتقاداند که دلیل خاصیت درمانی آب این آبشار وجود آهک است.این آبشار از کوه های مرتفع این منطقه سرچشمه می گیرد و به رودخانه بابلرود می ریزد.

 

نکات لازم برای بازدید از جنگل لفور در تور یک روزه اطراف تهران

 • در این جنگل باید حواستان به حیوانات وحشی ساکن جنگل باشد
 • قبل از ورود به این جنگل حتما مواد خوراکی لازم و آب آشامیدنی سالم تهیه کنید
 • برای جنگل پیمایی پیش رو حتما از کفش و لباس مناسب استفاده کنید
 • قبل از ورود له جنگل حتما پول نقد تهیه کنید
 • برای اینکه راحت تر بتوانید به جنگل پیمایی بپردازید بهتر است خوراکی های بدون چربی و سبک همراه خود داشته باشید
 • طبیعت یک امانتی در دست ماست که باید برای نسل آینده حفظ کنیم. پس زباله های خود را در جنگ رها نکنید و با خود ببرید.همچنین مراقب باشید بی احتیاطی صورت نگیرد که موجب آتش سوزی جنگل شود

 

دریاچه شورمست

دریاچه شورمست تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه می باشد و به دلیل نزدیکی به شهر تهران گردشگران زیادی را از شهر تهران به خود جذب کرده است.وسعت این دریاچه پانزده هزار متر مربع می باشد و همچنین دارای عمق 5 تا 15 متر است.دریاچه شورمست در جنوب غربی شهرستان سوادکوه و شش کیلومتری شهرستان پل سفید واقع است. دقت کنید  این دریاچه به علت فاصله کمی که با تهران دارد بسیاری از مردم تهران آخر هفته و تعطیلات خود در آنجا می گذرانند.

شما می تواند با تشکیل کمپ در کنار این دریاچه زیبا شبی آرام و رویایی را تجربه کنید و نسیم خنکی که از روی آب گذر می کند لذت ببرید و در تور یک روزه اطراف تهران یک شب به یاد ماندی را تجربه کنید. در نظر داشته باشید قبل از اینکه بخواهید کمپ خود را در کنار دریاچه شروع کنید به تمامی مسائل ایمنی اشراف کامل داشته باشید تا خدای ناکرده برای شما اتفاقی نیفتد و تمامی جزئیات را از لیدر خود با خبر شوید و از تجربیات کسانی که قبلا حضور داشته اند با خبر شوید. فراموش نکنید که برای یک گشت و گذار لذت بخش و بی درد سر در طبیعت اطراف دریاچه نیاز به امکانات لازم از جمله کفش و لباس مناسب دارید.

نکات مهم برای بازدید از دریاچه شورمست

 • اگر می خواهید در کنار دریاچه کمپ کنید،حتما در مکانی امن و در دسترس کمپ کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید
 • اگر دوست دارید در کنار دریاچه کمپ کنید، توجه داشته باشید که تمام تجهیزات لازم همچون چادر مسافرتی،کیسه خواب،زیرانداز،کیسه زباله و سایر لوازم مورد نیاز را به همراه خود داشته باشید
 • حواستان باشد که زباله ای از خود در طبیعت به جا نگذارید و اجازه ندهید آسیبی به این طبیعت بکر وارد شود
 • توجه داشته باشید که شنا کردن در این دریاچه خطرناک و ممنوع است و هرگز این کار را نکنید
 • آتش روشن نکنید و به درختچه ها و پوشش گیاهی اطراف دریاچه آسیب نرسانید
 • حتما حواستان باشد که در زمان قایق سواری از جلیقه نجات استفاده کنید

 

ییلاق فیلبند

روستای فیلبند یکی از زیباترین و رویایی ترین مکان ممکن برای سفرهای یک روزه تهرانی ها می باشد و همچنین به دلیل زیبایی چشمگیر این منطقه حتی گردشگران زیادی از شهر ها مناطق شمالی کشور به این روستا سفر می کنند.

در شروع مسیر از جاده هراز سفر را آغاز می کنیم و تا مسیر فرعی جنگل الیمستان مسیر را ادامه می دهیم.در همان حوالی روستایی به نام پرن وجود دارد که رو به روی آن روستا مسیر فرعی جاده فیلبند قرار دارد که با ادامه مسیر در این فرعی به ییلاق فیلبند می رسید.روستای فیلبند حدود 170 کیلومتر از تهران فاصله دارد ولی برای رسیدن به این روستا باید حدود 4 ساعت رانندگی کنید.یکی از دلیل هایی که موجب طولانی شدن زمان رسیدن به این ییلاق می شود، مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم جاده فرعی روستای فیلبند می باشد که در شرق جاده هراز واقع شده و مسافتی حدود 30 کیلومتر دارد.

نام و اطلاعات روستاها

پیش از آنکه به مقصد برسید دو روستا را بازدید خواهید کرد و تجربه بسیار جالبی میباشد. ابتدا آبادی پاشاکلا که اولین لوکیشن برای بازدید در مسیر میباشد و سنگ چال که فضای بسیار جذابی در ادامه برای شما به تصویر میکشد. که فصل و روزهای مناسبی را برای این سفر انتخاب کنید.زیرا تردد در این جاده در برخی از فصول سال ممکن نیست.اگر روزهای بارانی را برای تردد در این جاده انتخاب کنید ممکن است بسیار خطرساز بشود.همچنین لازم است به این نکته توجه داشته باشید که تردد در این جاده در فصل های پاییز و زمستان بسیار خطرناک است و در زمان بارش های زمستانی به دلیل خطر سقوط به دره،امکان تردد وجود ندارد.قابل ذکر است که بدانید این روستا به دلیل تردد بسیار دشوار در فصل های سرد سال خالی از سکنه است و ساکنان این روستا به روستاهای اطراف می روند.

 

اطلاعاتی درباره گردشگرانی که به صورت سالانه فیلبند را تجربه میکنند

سالانه گردشگران زیادی برای تجربه رویایی تماشای ابرهای معروف فیلبند به این منطقه سفر می کنند.تا از نزدیک شاهد حرکت ابرها باشند و تجربه قدم زدن بر فراز ابرها بسیار لذت بخش می باشد.ییلاق فیلبند به ابرهای زیبایش معروف است و در اکثر روزهای سال شما ابرهای تشیکل شده بر روی درختان جنگل را خواهید دید.همچنین تماشای این رخداد که ممکن است بغض ابرها بترکد و بارندگی رخ بدهد بسیار لذت بخش است.توجه داشته باشید که حتما کفش و لباس مناسب همراه خود داشته باشید. از مهمترین مواردی که شما باید قبل از راهی شدن به سمت فیلبند بدانید این است که احتمال بارش در اکثر روزهای سال در این منطقه ییلاقی زیاد است و حتما پانچو یا بارانی به همراه خود داشته باشید.

قدم زدن در میان اقیانوس ابر تشکیل شده بر فراز جنگل در کنار شنیدن صدای گوش نواز زنگوله گاوها  بسیار لذت بخش است. به شما پیشنهاد می کنم حتما از این منظره زیبا بهره ببرید و شاهد بزرگی خالق خود شوید.روستای فیلبند ارتفاعی حدود 2300 متر از سطح دریا دارد و بلندترین روستای شرق استان مازندران می باشد.به همین دلیل این روستا به بام شرقی مازندران معروف است.
شاید کنجکاو شوید که معنی فیلبند چیست و علت نام گذاری آن را بدانید. فیلبند یا فلبند از دو کلمه فل و بند تشکیل شده. در گویش مازندرانی فل به معنایی خستگی و بند به معنای بند آمدن است. علت این نام گذاری مسیر سخت و دشوار برای رسیدن به این روستا می باشد.

نکات مهم برای بازدید از فیلبند

 • به علت مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم جاده کوهستانی فیلبند به هیچ عنوان در تاریکی شب اقدام به حرکت نکنید.حتما صبح یا ظهر سفر خود را آغاز کنید
 • اگر در روزهای بارانی اقدام به سفر می کنید حتما بارانی با خو همراه داشته باشید
 • اگر برای سفر روزهای آفتابی را انتخاب می کنید حتما کلاه، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب همراه خود داشته باشید

 

5 دلیل برایسفر با تورهای یک روزه

 1. یکی از مزیت های تورهای آخر هفته عدم رضایت کارفرما برای مرخصی میباشد که شما از تعطیلی رسمی خود استفاده خواهید کرد.
 2. با شرکت در این تورها آخر هفته لذت بخشی را بعد از یک هفته پر کار و پر مشغله خواهید داشت.
 3. در تورهای یک روزه نیازه به هتل و اقامتگاه ندارید و در طبیعت بکر و زیبا می توانید وعده های غذایی را صرف کنید
 4. برای تور یک روزه اطراف تهران نیازی نیست که از مدت ها قبل برنامه ریزی کرده باشید و دغدغه برنامه ریزی را نخواهید داشت
 5. تورهای یک روزه بسیار مقرون به صرفه می باشد و نیازی نیست برای شرکت در این تورها هزینه زیادی بپردازید

ویژگی های یک تور خوب

 1. حضور یک تور لیدر خوب و مجرب
 2. پیش از شروع و حضور در تور باید تمامی مسیرها و کمپ ها به صورت یک چک لیست به مسافران ارائه گردد
 3. زمان نسبتا دقیقی از موقع حرکت تا برگشت اطلاع رسانی گردد تا مسافران بتوانند برنامه ریزی دقیق تری داشته باشند.
 4. سابقه کاری داشته باشند
 5. همه مسافرات باید بیمه مسافرتی معتبر شوند
 6. همه اطلاعات گروه مسافرتی و اطلاعات سفر صحت داشته باشند
 7. یک تور شاد و مفرح باشد
 8. برنامه ها توسط لیدر و شرکت مسافربری بررسی گردد
 9. وسیله حمل و نقل مسافران مناسب و امن باشد
 10. هزینه سفر منصفانه ای اعلام کند

 

ویژگی های یک تورلیدر خوب چیست؟

 1. بتواند به راحتی با مسافران ارتباط برقرار کند و مهارت ارتباطی قوی داشته باشد
 2. اشتیاق زیادی به کار خود داشته باشد تا مسافران از او تنرژی بگیرند
 3. دارای روحیه شوخ طبعی باشد تا محیط شاد و مفرحی را برای مسافران ایجاد کند
 4. تورلیدر باید با شخصیت باشد
 5. اجتماعی باشد
 6. تورلیدر باید باهوش باشد و حافظه خوبی داشته باشد
 7. توانایی بداهه گویی را داشته باشد
 8. به زبان مبدا و مقصد سفر تسلط داشته باشد
 9. اعتماد به نفس بالایی داشته باشد
 10. یک سفر خوب نیازمند یک تورلیدر قوی می باشد
 11. یک تورلیدر باید آمادگی جسمانی لازم را برای همراهی مسافران داشته باشد
 12. یک تورلیدر نباید وقت را تلف کند و باید وقت شناس باشد و برای وقت مسافران ارزش قائل باشد
 13. تورلیدر باید توانایی مسیریابی و جهت یابی را داشته باشد و با مسیر آشنایی داشته باشد
 14. در صورت علاقه تورلیدر به شهر و مکان مقصد می تواند راهنمای خوبی برای مسافران باشد
 15. یک تورلیدر خوب باید با محیط و فرهنگ های بومی منطقه مقصد مانند یک بومی آشنایی کامل داشته باشد
 16. در موارد بحرانی لازم است که تورلیدر برای مدیریت بحران توانایی کافی را داشته باشد
 17. تورلیدر خوب باید برای سازمان دهی سفر توانایی لازم را داشته باشد
 18. یک تورلیدر باید با کمک های اولیه آشنایی داشته باشد تا بتواند در موقع ضروری به مسافرات کمک کند

 

نتیجه گیری از مطالب بالا

ما سعی کرده ایم تا کلیه اطلاعات و تجربیات خودمان و لیدرهایی که جزو بهترین ها محسوب میشوند از تجربیاتشان استفاده نماییم و مطلبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم که بتوانید از آن استفاده کنید و از تجربیات بهترین لیدرها بهره مند شوید. برای اینکه پایان هفته خوبی داشته باشید، از تجربیات لیدرهای خوب استفاده کردیم تا این مطلب را نشر دهیم و امیدوارم تا حد ممکن کمبودی نداشته باشد و در صورت سوالات بیشتر میتوانید در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید تا ما از لیدرها بخواهیم راهنمایی بیشتری برای شما داشته باشند.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. فرزانه معلم
  فرزانه معلم ۹ مرداد ۱۴۰۲ پاسخ

  با سلام
  میانگین هزینه های تور یک روزه تهران گردی و یا اطراف تهران چقدر میباشد و فکر میکنید زمانی که مورد نیاز هست برای شروع سفر تا پایان سفر چقدر هستش؟

  1. asnafshahr
   asnafshahr ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ پاسخ

   با سلام
   هزینه های تور یک روزه خود تهران کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ میباشد اما برای اطراف تهران که هم مسافت بیشتری در راه هستید و هم وعده های غذایی را مهمان تور هستید ممکن است تا مبلغی حدود ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان برسد و تورهای یک روزه تهران گردی زمان مورد نیاز از ساعت ۹ صبح شروع و تا ۴ عصر زمان نیاز دارد اما برای اطراف تهران حدود ساعت ۵ صبح شروع میشود و زمان رسیدن حدودا ۱۱ شب به بعد هستش در ۱ روزه و این زمان ممکن است برای تورهای ۱.۵ روزه و ۲ تا ۳ روزه هم افزایش داشته باشد.
   در نظر داشته باشید جهت هماهنگی میتوانید با ما تماس حاصل نمایید، اما برای هر تعداد روزی که افزایش پیدا میکند این زمان بیشتر خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *